Hamilelerde Beslenme Önerileri - Hamilelik - Medical Park Gebelik Takibi

Hamilelerde Beslenme Önerileri

hamilelikte beslenme

Hayatınızın en mucizevi dönemi olan hamileliğinizin sağlıklı geçmesi için doktor kontrolleri kadar beslenme de çok büyük önem taşımaktadır. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme düzeni kurmak, hamileliğinizin sorunsuz geçmesini sağlayacaktır.

Medical Park Gaziantep Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Işıl Turgay Canbolat; anne adaylarının beslenmesi ile ilgili şu bilgileri verdi: Hayatımızın en mucizevi dönemi olan hamileliğe başlıyoruz ve bu dönemin vücudumuzda en az zarar ve sağlıklı mutlu bir bebekle sonlanmasını istiyoruz. Gebelik kadınların vücudunda çatlakların oluştuğu, kiloların baş gösterdiği, yağlanmanın sıklaştığı bir dönem olsa dahi annenin vücudunda hücrelerin yenilendiği, bir kadının yeniden doğduğu anne olduğu mükemmel bir olayı gösteriyor. Bu dönemde ruhsal ve fiziksel değişimler birbirine karışacak kadar fazla duyguyu bir arada bulunduruyor.

İLK HAFTALARDA SAĞLIK BESLENMEYE DİKKAT EDİN

Gebeliğinizi menstural düzenin sarkmasıyla beraber beta HCG düzeyine baktırarak öğrenirsiniz ve öğrendiğiniz andan itibaren siz bir anne adayısınız ve bebeğinizi ve kendinizi en sağlıklı şekilde hayatta tutmak zorundasınızdır. Artık en büyük sorumluluğunuz budur.

Gebeliğin ilk üç ayı yani 12-14 haftası tehlikeli dönem olarak bilinir. Tehlikeli dönem olması, aslında sadece bebeğin gelişimi açısından değil, anne ile bebek arasında herhangi bir uyuşmazlık olmaması, gebeliğin beklenilen şekilde ilerleyip ilerlemeyeceği konusundadır.

Gebeliğinizin ilk 12 haftası kilo artış ve verimiyle alakalı veya bebeğin gelişimiyle alakalı bir beslenme listesi uygulanmaz. Uygulanan beslenme programı sadece artık sağlıklı beslenme düzenine geçişi ifade eder.

BULANTIYA KARŞI BEYAZ LEBLEBİ

Gebeliğiniz başladı ve gebelik ile beraber vücudunuzda artan ve değişen hormonal dengenin iştah düzeyinizde farklı belirtileri açığa çıkmaya başlıyor. Bulantı ve kusmaların yanı sıra aşırı şişkinlikler baş göstermeye başlamış olabilir. Bu durumla başa çıkmanın en güzel yolu sabahları yataktan kalkmadan önce henüz hafif yatar pozisyonda iken, beyaz leblebi veya çubuk kraker gibi bir besin atıştırması yapmak ve mümkünse eşinizden yardım isteyerek çok ufak bir tam buğdaylı 1 dilim ekmek arası peynir tüketimi yapmak olacaktır.

Kahvaltılarınızda poğaça, açma, susamlı simit, aşırı yağlı ve baharatlı besinler tercih etmeyin.

Kahvaltınızı evin serin bölümünde yapmayı tercih edin ve gebe olduğunuz için illa da yüksek kalorili beslenmeye çalışmayın.

ARA ÖĞÜNLERİ ATLAMAYIN

Eğer kahvaltınızı çok erken yapıyorsanız mutlaka öğle yemeğine kadar kan şekeri düzeyiniz düşecek demektir. Düşmesine engel olmak için ya 15 adet çubuk kraker veya 3 tam ceviz içi veya sabah içmediğiniz 1 bardak sütü saat 10 civarında rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Bu dönemde hijyen ve saklama koşulları çok önemli olduğu için, çalışan bir bayan ve iş yerinde böyle bir imkanınız yoksa eğer, anında civardaki yerlerden alabileceğiniz 1 paket ayran veya 1 paket süt de tercihiniz olabilir.

DENGELİ BESLENİN

Öğle yemeği kesinlikle atlayabileceğimiz bir öğün olmadığı gibi, günün en önemli öğünlerinden biri olarak sayılabilir. Günlerin uzamaya başladığı şu dönemde öğle yemeği tam bir dengeyi oluşturmakta ve karbonhidrat protein ve yağ düzeninin tam dengeli alınması gerekmektedir.

Tek besin grubu beslenme tarzınız olmasın. Mutlaka zihin gelişimi ve nörotransmitter madde salınımı için tahıl grubuna ihtiyacımız varken, uzun süre tokluğu sağlayacak ve enerji kaynağı olacak protein ve yağ tüketimine ihtiyacımız olacaktır. Eğer daha hazır bir beslenme tarzınız olması gerekiyorsa, evinizde mutlaka 2 dilim tam buğdaylı ekmek arası 4 adet et köftesi bol marullu domatesli bir sandviç ile 1 paket ayran tercihiniz olabilir.

KAN ŞEKERİNİ DENGELEMEK ARA ÖĞÜNLER YAPIN

Günün ilerleyen saatlerinde yine vücudunuzun enerji deposu düşmeye ve sizde uyku halinin gelmesine sebep olurken, performansınızın azalmasını gözle görülür bir şekilde hissedebilirsiniz. Bu olay, artık içinizde yaşayan CENİN’in sizden yavaş yavaş besin tüketmeye başladığı anlamına gelir ki, bu da kan şekerinizin sürekli düşmesine sebep olabilir.

Böyle durumlarla sık karşılaşmamak için her 3-4 saatte bir hafif ve küçük ara öğünler tüketmeniz gerekir. Mide bulantılarınız gün içerisinde hala devam ediyorsa yine ekmek arası peynirli bir sandviç olarak da tüketebilirsiniz.

HER GECE BİR BARDAK SÜT

Akşam öğünleriniz, günün yorgunluğunu attığınız ve daha çok rahatladığınız öğünler olabilir. Fakat bu doğru bir öğün seçimi olmayacaktır. Çünkü artık gün sonlanmaya ve harcadığınız veya harcayacağınız enerji düşmeye başlar ve aldığınız enerjiye denk gelebilecek bir tüketim yapmadığınız halde vücudunuza aldığınız her besin depolanmaya başlayacaktır.

Fakat yine de protein karbonhidrat ve yağ dengesini sağlamakta büyük bir fayda olacaktır. Balık tüketimini haftada 1 veya 2 kez mutlaka tüketmeye özen gösterin. Akşam öğünü sonrası mutlaka 1-2 porsiyon meyve ile her akşam mutlaka 1 bardak süt tüketmek gece boyunca kan şekeri düzeyimin daha normal ilerlemesini ve bebeğin kalsiyum desteğini dışarıdan daha kaliteli almasını sağlıyor.

DÜZENLİ VE HAFİF EGZERSİZLER YAPIN

Düzenli bir beslenme ile beraber gebeliğe zayıf başladıysanız; 12-15 kg, normal kiloda başladıysanız; 9-12 kg ve eğer gebeliğinize hafif kilolu veya şişman başladıysanız; 6-9 kg ile tamamlamanız çok kolay olacaktır.

Gebeliğin ilerleyen zamanlarında kilo alımı hızlanacağı için ilk aylarda düzenli bir beslenme listesi ile hareket etmek hamileliğinizin başlarında kilo alımını engelleyecektir.
Düzenli ve planlı bir gebeliğe sağlıklı bir beslenme ve hafif egzersizlerle beraber ulaşmanız mümkün olduğu gibi, bu durum, sizi ve bebeğinizi ileride daha rahat bir emzirme döneminin beklediğinin habercisi olacaktır.