Gebelikte Sağlıklı Beslenme - Hamilelik - Medical Park Gebelik Takibi

Gebelikte Sağlıklı Beslenme

gebelik

Gebelik, insan yaşamında beslenmenin en önemli olduğu devrelerden biridir. Gebelik dönemindeki beslenme şekli anne ve doğacak bebeğin sağlığını büyük ölçüde etkiler. Bu beslenme alışkanlığı ile gebeliğin seyri değişebilir. Anne ve bebeğin sağlıklı kemik, diş, kas ve dolaşım; doğum ağırlığı, erken doğum ve gebelik zehirlenmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

İhtiyacından fazla kalori tüketen annelerde obezite ve dolayısı ile gebelik hipertansiyonu, diyabeti ve ödem gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Gebelik döneminde günlük enerji hesaplanırken annenin yaşı, fiziksel aktivitesi, boy, kilo gibi faktörler dikkate alınmalı. Gebeliğin ilk üç ayında günlük kaloriye 100-200, 2. ve 3. üç aylık dönemlerde ise 200-350 kalori civarında ilave yapılmalı. Bu değerler belirlenirken annenin beden kitle indeksi dikkate alınabilir. Genel olarak anne adaylarına gebelik süresince, ek olarak gereksinimlerinden günde 20 gram daha protein verilmesi önerilir.

GEBELİKTE VİTAMİN KULLANIMI

Gebelerin vitamin ve mineral ihtiyaçları da farklıdır. Anne adaylarının özellikle demir, iyot ve kalsiyum gibi mineral eksikliklerine karşı önlem alınmalı. Gebelerin günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg civarındadır. Gebelikte tüketilen süt veya yoğurt miktarının 500 gr civarında tutulması ve 50-60 gr kadar peynir tüketilmesi bu ihtiyacı çoğu kez karşılamaktadır. Yeterince kalsiyum alamayan annelerde vejetaryen beslenenlerde ilave kalsiyum desteği verilebilir.

DEMİR KULLANIMI

Anne adaylarının demir ihtiyaçlarını karşılamak çok önemlidir. Gebelikte demir ihtiyacını karşılamak için özellikle; et ürünleri, yumurta, balık, baklagiller, tam tahıllar, koyu yeşil sebzeler en önemli kaynaklardır. Bir gebenin ortalama olarak günlük demir ihtiyacı 30 mg’dır ve bu da 2. üç aylık dönemden itibaren alınmaya başlanır. Gebelik sürecinde meydana gelen bu ek ihtiyacı sadece diyetle karşılayabilmek genellikle mümkün olmamaktadır. Bu nedenle anne adaylarının demir içeren destekler kullanmaları tavsiye edilmektedir. Bizim düşüncemiz gebelerin demir eksikliği yönünden dikkatle izlenmeleridir. Bu hem annenin hem de doğacak çocuğun sağlığı için çok önemlidir.

FOLİK ASİDİN ÖNEMİ

Folik asit özellikle gebe kalmadan önce başlanmalı. Folik asit bebeklerde oluşabilecek nöral tüp defekti (omurilik hasarı) riskini azaltır. Günlük ihtiyaç 400 mikrogram kadardır. Folik asidin doğal kaynakları koyu yeşil yapraklı sebze, turunçgiller, yağlı tohumlar ve kuru baklagiller.

C vitamini gereksinimini yerine koymak daha kolaydır. Her gün sabah kahvaltısında tüketilen bir bardak portakal suyu bile bir gebenin C vitamini ihtiyacını karşılayabilmektedir. Eğer yeteri kadar sebze-meyve tüketiyorsa gebelerde C vitamini eksikliğine bağlı bir sorun genellikle görülmemektedir. Gebelerin ihtiyaç duyduğu çok önemli bir B vitamini vardır: Folik Asit. Folik asit anne adaylarına özellikle ilk üç ayda çok gereklidir. Gebeliğin ilk üç aylık döneminde vücudunda yeteri kadar folik asit bulunduran annelerde omurilik bölgesinde oluşan “Spina Bifida gibi doğumsal defektli bir bebek doğurma riski azalmaktadır. Folik asit gereksinimi yerine koymak için en garantili yol gebe kalmaya karar vermeden 4-5 öncesinden itibaren her gün 400 mikrogram folik asit kullanmaktır. Gebeliği takiben bu miktarın günde 600 mikrograma yükseltilmesi önerilmektedir. Folik asiti doğal yoldan karşılamak için anne adayları daha fazla koyu yeşil yapraklı sebze, turunçgil, yağlı tohumlar ve kuru baklagil tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Gebelik süresince alınan çoklu vitamin-mineral desteklerinin içinde folik asit bulunup bulunmadığına dikkat etmek gerekmektedir.

D VİTAMİNİ, KALSİYUM VE ÇİNKO VE MAGNEZYUM

Çinko vücudun yeni dokular yapması ve kaliteli hücreler üretmesinde ve güçlü bağışıklık sistemi için önemlidir.Çinko en çok kırmızı et, kümes hayvanları ve deniz ürünlerinde bulunmaktadır.

D vitamini ve kalsiyum anne ve bebeğin kemik ve diş gelişiminde önemli rol oynar. Bilindiği gibi süt ve süt ürünleri, güneş ışığı bu konuda gerekli ihtiyaçları karşılar.Magnezyum eksikliği kramplara neden olabilir.

OMEGA 3

Anne karnındaki bebeklerin beden ve beyin gelişiminde omega 3 çok önemli rol oynar. Omega 3 en çok balık ve ceviz gibi besinlerde bulunmaktadır. Haftada 2-3 gün taze balık ve biraz ceviz kullanımı bu ihtiyacı karşılar. Yeteri kadar Omega-3 yağları kullanan annelerin daha sağlıklı bebekler doğurduklarını gösteren çalışmaların sayısı oldukça yüksek. Haftada 2-3 gün taze ve doğal balık tüketimi yeterli görülüyor.

Gebelikte Su Tüketimi

Su herkes için önemli bir besin unsurudur ama anneler için daha fazla önem kazanmaktadır. Anne ve bebeğin günde ortalama 2,2,5 litre sıvı tüketimine ihtiyaç vardır. Belirli bir miktar su tavsiyesi yerine, susadıkça bol bol su içmek bir hamile için yeterli olmaktadır. Vücudu susuz bırakmamak hamileler için daha önemlidir.
Hamilelik-beslenme ilişkisi sadece bebek ve annenin sağlığının korunması için değil, hamilelik süresince ortaya çıkan bazı sağlık problemlerinin azaltılması veya önlenmesi yönünden de gereklidir. Sabah bulantıları, kabızlık, şişmeler, mide yakınmaları bir hamilenin nasıl beslendiği ile yakından ilişkilidir.

Kabızlığa Karşı…

Bol su ve sıvı tüketmeli, Yürüyüş yapmalı, Bağırsakları çalıştıran gıdalardan (Kuru kayısı, erik, incir) istifade edilir. Posadan zengin sebze meyva, bakliyat ve tahılları tüketmeli.

Mide Ekşimesine Karşı…

Bu sorun gebeliğin bütün dönemlerinde olabilir. Sık aralıklarla ve küçük porsiyonlarla beslenin. Yağlı soslu kremalı gıdalardan uzak durmalı. Yüksek yastıkla yatmalı. Karın içi basıncını artıran dar giysiler giyilmemeli. Ayrıca yemekten sonra yürüyüşe çıkılmalı

Ödemlere Karşı

Sık giysiler ve iç çamaşırları giyilmemeli. Rahat ve geniş ayakkabı giyilmeli. Uzun süre hareketsiz kalınmamalı. Fırsat buldukça ayaklarıyükseğe kaldırnalı. İstirahat ederken özellikle vücudun sol tarafına yatmalı

Uzak Durulması Gerekenler

Sigara, alkol, aşırı kahve ve çay tüketilmesi size ve bebeğinize zarar vereceğinden mümkün olduğunca uzak durun. Doktora danışmadan herhangi bir ilaç veya vitamin kullanılmamalıdır.