Hamilelik Dönemi - Hamilelik - Medical Park Gebelik Takibi

Hamilelik Dönemi

Hamilelikte Fiziksel Değişim

Hamilelikte Fiziksel Değişim: Hamilelikte vücutta oluşan fiziksel, ruhsal ve dış görünüm değişiklikleri genellikle geçicidir. Gebe doğum yaptığı zaman 10 kilo kaybeder; bu kayıp vücuttaki görünüm ve şişliğin azalmasını sağlar. Doğumun sonlanmasıyla oluşan hormonal değişiklikler, vücuttaki organ ve sistemlerin normale dönmesini sağlar Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Hamilelikte Fiziksel Değişim

Yaz Döneminde Sağlıklı Hamilelik: Özellikle hamileliğinin ikinci yarısı yaz aylarına denk gelen anne adayları, gerekli önlemleri alırlarsa kavurucu sıcakların gazabından korunabilirler. Güneş yanığına karşı kesinlikle öğle saatlerinde güneşten korunun. Dışarıdaki işlerinizi sabah ya da akşam saatlerinde yapın! Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Kış Döneminde Sağlıklı Hamilelik

Kış Döneminde Sağlıklı Hamilelik: Hamilelikte kışın grip ve üst solunum yolu hastalıkları sıklığı artar. Üst solunum yolu deyince; burun, sinüsler, yutak (farinks) ve gırtlak (larinks) anlaşılır. Bu bölgelerin iltihaplarına da üst solunum yolu enfeksiyonu (ÜSYE) denir. Kış döneminde gebeliğe etki eden hastalıklar… Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Hamilelikte Cinsel Yaşam

Hamilelikte Cinsel Yaşam: Gebelikte cinsel hayattan korkmak kadında cinsel soğukluğa ve strese yol açar. Ayrıca gebelerde aldatılma korkusu yaşanır. Burada yapılması gereken şey bu endişeleri ve hisleri eşiyle paylaşabilmektir. Gebelikte cinsellikten korkulur; oysaki cinsel yaşamın bebeğe zarar vermesi özel durumlar dışında zordur. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme: Hamilelik ve emziklilik dönemleri benzerlik gösterir; hamilelikte ve emziklilikte kişinin besin öğesi ihtiyaçları artar, buna bağlı olarak da sağlıklı bir gebelik ve emziklilik için bu ihtiyaçların karşılanması gerekir. Ama yeterli ve dengeli bir biçimde yani ne eksik ne fazla gün içine dengeli bir dağlımla! Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Folik Asit Kullanımı

Folik Asit Kullanımı: Folik Asit, B grubundan suda çözünen bir vitamindir. Doğal besin maddelerinde bulunan şekline folat, ilaçlarda ve işlenmiş besinlerde bulunan formuna ise folik asit denilmektedir. Bebek gelişimi için çok önemli olup, vücutta protein sentezi, hücre çoğalması ve kemik iliğinin görevini eksiksiz yerine getirmesi gibi işlevlerde bulunur. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Lohusalık Döneminde Bakım

Lohusalık Döneminde Bakım: Gebelik sürecinde tepeden tırnağa değişime uğrayan kadınlar, minik bebeklerini kucaklarına aldıklarında bu kez de lohusalık döneminin etkisiyle yeni bir geçiş süreci yaşıyor. Gebelikte olduğu gibi lohusalıkla da özenli ve bilinçli bir bakıma ihtiyaç var. Gebelikteki hormonsal değişim ve etkileri… Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Hamilelikte Bel Ağrıları

Hamilelikte Bel Ağrıları: Hamilelik döneminde en sık yaşanan sorunlardan biri sırt ve bel ağrılarıdır. Hamilelik süresince artan vücut ağırlığı; omurga üzerine binen yüklerin artmasına ve yük dağılımının değişmesine neden olarak ağrı oluşturur. Özellikle progesteronun etkisiyle bağ dokuda gevşeme ve esneme etkisi ortaya çıkar. Detaylı bilgi için tıklayınız.